an image


Aktualności

Dzień Dziecka

an image
Jak co roku spotkaliśmy się z naszymi najmłodszymi.
Więcej...

6 października 2007 godz.18.00

an image
Hala OSiR, Włocławek ul.Chopina 8 Koncert charytatywny - "Głosy dla hospicjów" Zespół "Sumptuastic".
Więcej...

Kontakt
an image
Polskie Towarzystwo
Opieki Paliatywnej
we Włocławku

ul.Wolność 44
87-800 Włocławek
e-mail: Nasz mail

Tel.54 412 22 71
Fax:54 412 22 71

Grupy wsparcia dla osób w żałobie

      Z bólem po stracie i przeżywanie okresu żałoby nie musisz radzić sobie sam. Sprawdzoną metodą pomocy osobom osieroconym jest grupa wsparcia w żałobie.

Co to jest grupa wsparcia?

      Dobrowolnie spotykająca się grupa osób, kierowana przez przygotowanego specjalistę, połączona wspólnym, bolesnym doświadczeniem straty bliskiej osoby.

Kto prowadzi grupę wsparcia?

      Prowadzącym jest osoba, potrafiąca wspomóc osoby i całą grupę przy pojawieniu się trudnych i bolesnych emocji. Z reguły prowadzący jest psychologiem, pedagogiem, lub duchownym. Są oni przygotowani do tej pracy przez specjalistyczne szkolenia.

Jak działa grupa wsparcia?

      W grupie spotyka się z reguły od kilku do kilkunastu osób. Udział jest dobrowolny i bezpłatny. Wybrana formuła określa, czy grupa jest zamknięta, czy otwarta dla nowo przybywających. Cykliczne spotkania o ustalonym programie, rytmie i czasie trwania pozwalają poczuć się bezpiecznie wśród innych osób. Pełna dyskrecja osoby prowadzącej jest tu podstawą. Udział w grupie wsparcia jest dobrowolny i dostosowany do potrzeb uczestnika. Nie ma obowiązku mówienia, często sama obecność, słuchanie wystarczy, by pomóc sobie w rozumieniu i przeżywaniu żałoby.

Jaki cel ma grupa wsparcia?

      Grupa wsparcia w żałobie ma ukazać wszystkie etapy żałoby wraz z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi radzenia sobie na każdym z nich. Obecność osoby prowadzącej pozwala określić problemy i przeżyć emocje, które hamują lub uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Słuchanie i dzielenie się swoimi przeżyciami w bezpiecznym środowisku pozwala skuteczniej znieść emocjonalne deficyty i wrócić do normalnego życia. W przypadku żałoby patologicznej uczestnik grupy wsparcia zostanie skierowany do indywidualnej pomocy psychologicznej.

Dlaczego grupa wsparcia może być Ci potrzebna?

        
  • Spotkania z innymi ludźmi przeżywającymi stratę pomagają w dokuczliwym poczuciu osamotnienia występującym u osób w żałobie.         
  • Wiedza teoretyczna o tym szczególnym etapie życia da Ci poczucie bezpieczeństwa i zrozumienie procesów, które przeżywasz.         
  • Poczujesz się zaakceptowany z emocjami i przeżyciami, które Tobie samemu trudno jest zrozumieć.         
  • Znajdziesz ludzi, którym możesz zaufać i powierzyć im swoje myśli i emocje. Szybciej niż w samotności i izolacji zaakceptujesz swoją stratę i odzyskasz radość życia.

    Źródło: http://www.hospicja.pl/files/folder.pdf

    “Pomóż nam pomagać.”