an image


Aktualności

Konkurs plastyczny
"Słonik - mój przyjaciel"

Konkurs Słonik
Zapraszamy dzieci do wzięcia udziału w konkursie plastycznym - "Słonik - mój przyjaciel".
Więcej...

Dzień Dziecka

an image
Jak co roku spotkaliśmy się z naszymi najmłodszymi.
Więcej...

6 października 2007 godz.18.00

an image
Hala OSiR, Włocławek ul.Chopina 8 Koncert charytatywny - "Głosy dla hospicjów" Zespół "Sumptuastic".
Więcej...

Kontakt
an image
Polskie Towarzystwo
Opieki Paliatywnej
we Włocławku

ul.Wolność 44
87-800 Włocławek
e-mail: Nasz mail

Tel.54 412 22 71
Fax:54 412 22 71

Podstawy wolontariatu


Częste pytania
Czym jest hospicjum?

      Hospicjum to instytucja pomagająca osobom śmiertelnie chorym w godnym przeżyciu ostatniego okresu ich życia. W domu pacjenta lub w hospicjum stacjonarnym personel medyczny, psychologowie i wolontariusze, dbają o to, by z życia pacjenta wyeliminować ból i samotność. Celem opieki paliatywnej nie jest wyleczenie pacjenta z doskwierającej mu choroby śmiertelnej, ale łagodzenie jej objawów. Zdarza się jednak, że opieka hospicyjna przywraca pacjentom zdrowie.

Kto może zostać wolontariuszem w hospicjum?

      Wolontariuszem akcyjnym, czyli pomagającym hospicjum bez bezpośredniego kontaktu z pacjentem może zostać każdy, kto chce pomóc hospicjum i jego pacjentom. Wolontariuszem medycznym, a więc pomagającym bezpośrednio pacjentowi, może zostać tylko osoba pełnoletnia.

Czy dzieci mogą pomagać hospicjom?

      Oczywiście! Ich pomysłowość i zapał są nieocenione przy organizowaniu i przeprowadzaniu akcji charytatywnych. Ich pomoc przydaje się również przy bardziej prozaicznych potrzebach, np. podczas wysyłki świątecznych kartek do pacjentów i ich rodzin. Szczególnie w przypadku dzieci i młodzieży wolontariat jest źródłem wielu pozytywnych doświadczeń owocujących także poza hospicjum. Osoby niepełnoletnie nie mogą jednak zostać wolontariuszami medycznymi.

Co mam zrobić, żeby zostać wolontariuszem hospicyjnym?

      Skontaktuj się z najbliższym hospicjum, a jeszcze lepiej z jego centrum wolontariatu hospicyjnego. Ich adresy znajdziesz na stronach www.wlontariat.hospicja.pl i www.hospicja.pl .

Co mogę robić jako wolontariusz medyczny?

      Pomagać przy pielęgnacji pacjenta (w hospicjum w domu pacjenta), rozmawiać z nim, robić zakupy, parzyć mu herbatę, czytać gazety, pomagać w wychodzeniu na spacer, organizować pacjentom różne atrakcje, itp.

Co mogę robić jako wolontariusz akcyjny?

      Zastanów się, czy coś, co umiesz i lubisz robić, może komuś pomóc lub sprawić przyjemność. Możesz kwestować na rzecz hospicjum, wykonywać i zdobywać przedmioty, których sprzedaż na aukcji charytatywnej zasili hospicjum, wozić personel hospicjum i wolontariuszy do pacjentów lub na akcje charytatywne, wysyłać listy, robić zdjęcia dla hospicjum, prowadzić jego stronę internetową, udzielać porad prawnych lub księgowych, malować ściany, pomóc podczas imprez charytatywnych organizowanych przez hospicjum, a także uczestniczyć w ich organizacji.

Jak nasza szkoła może pomóc hospicjum?

      Zacznijcie od zorganizowania spotkania (koordynatora wolontariatu z nauczycielami lub z uczniami), podczas którego dowiecie się, czym jest hospicjum i wolontariat. Później możecie zorganizować akcje charytatywną, np. kwestę uliczną, koncert charytatywny, akcję pakowania zakupów w supermarkecie, konkurs plastyczny, itp.

Dlaczego warto być wolontariuszem hospicyjnym?

      Wolontariat to nie tylko uczucie spełnienia, ale także nowe przyjaźnie i pomysł na niebanalne spędzenie czasu i ogromna porcja satysfakcji. To także wyjątkowa szansa na zdobycie nowych umiejętności, praktycznych doświadczeń o poznanie wspaniałych ludzi. Wolontariat jest doskonałym sposobem na twórcze zapełnienie wolnego czasu. To poczucie bycia potrzebnym i docenionym. Może stanowić początek kariery zawodowej lub być jej wspaniałym uwieńczeniem. To także wdzięczni pacjenci i personel hospicjum.

“Pomóż nam pomagać.”